Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ثبت ازدواج در ترکیه برای خارجی ها

چرا ازدواج در ترکیه؟

از آنجاییکه به هنگام ازدواج در کشور ترکیه، زوجین سند ازدواج بین المللی دریافت مینمایند و همچنین ساده و سریع بودن مراحل ازدواج در این کشور و عدم نیاز به ویزا، بسیاری از هموطنان که قصد ازدواج با افراد غیر ایرانی را دارند، برای انجام امور ازدواج به این کشور مراجعه می نمایند. موسسه گلوبال کادرو در همین راستا به کسانی که قصد ازدواج با افراد غیر ایرانی را دارند، در شهر آنکارا خدمات متنوعی را ارائه می نماید.

به هنگام ثبت ازدواج در ترکیه در صورت عدم تسلط زوجین به زبان ترکی، یا حتی عدم تسلط عاقد به زبان فارسی یا در صورت ایرانی نبودن و ترک نبودن یکی از زوجین به زبانهای انگلیسی یا عربی حضور مترجم در محل الزامی می باشد. لذا زبان انگلیسی و دیگر زبان ها در این مرحله به رسمیت شناخته نشده و این امر تنها به زبان ترکی انجام می پذیرد. کادر تحصیلکرده موسسه ما ضمن تسلط به زبانهای یاد شده از قوانین و مراحل ثبت ازدواج در ترکیه نیز اطلاع کاملی دارند.

به دلیل تغییرات قانونی که امکان رخ دادن آن وجود دارد، لطفا پیش از عزیمت به ترکیه در این زمینه با ما تماس حاصل فرمایید.

موسسه ما با داشتن کادری مجرب در امور کنسولی، امور مربوط به ازدواج را در مراحل مختلف اعم از؛ کنسولگری، وزارت امور خارجه ترکیه ، آزمایشات پزشکی و ثبت ازدواج را در اسرع وقت پیگیری نموده و به انجام می رساند. به عنوان مثال در تجربیاتی که داشتیم به دلیل کامل نبودن مدارک و ندانستن قوانین پروسه ثبت ازدواج طولانی شده و افراد مجبور به اقامتهای یکماهه و … به دلیل عدم وقت دادن شهرداری ها و.. می شوند و ما به آسانی بدون برخوردن به این مشکلات با استفاده از راههای قانونی پروسه ازدواج در ترکیه را برای شما انجام می دهیم. چرا که شما تنها در منطقه شهرداری که در آن سکونت قانونی دارید ( اجاره خانه با تایید ثبت یا اقامت هتل ) دارید میتوانید ازدواج کنید . ما با توجه به تجربیات و ارتباطاتی که داریم به سرعت امور شما را از طریق اسکانتان در یکی از هتل های منطقه خلوت انجام می دهیم.

نکات مهم قانونی

1.اغلب مردم ترکیه علاوه بر رعایت تشریفات رسمی ازدواج که در شهرداری ها انجام می پذیرد ،به ازدواج دینی نیز پایبند هستند و بعد از رسمی شدن ازدواج نزد فردی مذهبی (امام جماعت و جمعه) رفته و تشریفات خواندن صیغه ومهریه را نزد وی انجام می دهند و به آن امام نکاحی گفته می شود.

  1. در فقه حنفی، بر خلاف فقه شیعه، حضور دو نفر شاهد برای انجام تشریفات عقد ضروری است .این در حالی است که این امر در مورد طلاق بر عکس است.
  1. در ترکیه، همانند ایران، پیشنهاد ازدواج و خواستگاری معمولا از طرف خانواده مرد شروع می شود. خانواده مرد همراه با گل و بعضا شیرینی به خانه طرف دختر می رود و در آنجا امر خواستگاری انجام می گیرد.

4.زنان ترکیه احترام ویژه ای به شوهران خود نشان می دهند و در واقع مرد سالاری در آن کشور حاکم است.با وجود ظاهر غربی کثیری از زنان ، رسوم شرقی و اسلامی در میان خانواده های آنان مشهود است.به طوریکه علی رغم عدم توجه قانون مدنی ترکیه به مسئله نفقه ،عملا بسیار از زنان کار بیرون ا زخانه ندارند و هزینه زندگی آنها از طریق شوهرانشان تامین می شود.

5.با توجه به احکام دینی به هنگام نکاح شرعی مسئله مهریه نیز مشخص می شود.نکته مهم این است که میزان مهریه در بین خانواده های ترکیه به مراتب کمتر از ایران است.ضمن اینکه به لحاظ حقوقی لزومی به تعیین مهر وجود ندارد.درواقع زندگی حقوقی خانواده های ترک با حیات دینی شان متفاوت است.

5.تهیه جهازیه در ترکیه نیز معمول است اما بار آن بیشتر به دو ش خانوده مرد است تا زن و خانواده زن عمدتا در خرید وسایل خواب و پرده ونظیر این ها دخالت دارند و تهیه وسایل اصلی به دوش شوهر یا خانواده اوست.

  1. همانطور که سن ازدواج در ایران به تدریج رو به افزایش است در ترکیه نیز این مسئله در حال وقوع است .چرا که تکالیف مادی شوهر بیشتر و تهیه نیاز اولیه زندگی در بدو تشکیل خانواده امر دشواری است.

شرایط و مدارک ازدواج خارجیان در ترکیه

ازدواج یک ترک با یک خارجی و یا دو نفر خارجی که از یک کشور نیستند.

ماموران ازدواج (Evlendirme Memuru) ترکیه می تواند این دو نفر را به عقد همدیگر درآورند.چنانکه این دو خارجی هم وطن باشند یا توسط مامور ترکیه و یا توسط کنسولگری کشور مربوطه عقدازدواج صورت می گیرد.برای انجام عقد توسط مامور ازدواج ترکیه باید مراحل اولیه طی شود .مدارک لازم را به اداره مربوطه داده ونوبت گرفته شود. و در روز نوبت در مکان از قبل تعین شده حاضر شوند تامراحل عقد توسط مامور مربوطه صورت گیرد .

مدارک لازم جهت ازدواج در ترکیه

۱-شناسنامه و پاسپورت

۲-عکس ۴ عدد

۳-گواهی تجرد

برگه مبنی بر مجردبودن شخص از کنسولگری کشورآن شخص که اصطلاحا گواهی تجرد گفته میشود و گواهی است مبنی بر اینکه صاحب شناسنامه سابقه ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد.درخواست کننده گواهی تجرد صرفاً صاحب شناسنامه می باشد. .

اگر می خواهید گواهی تجرد را قبل از آمدن به ترکیه در ایران تهیه کنید با مراجعه به سامامه ثبت احوال کشور ( آدرس   https://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=429   لینک شود ) بصورت زیر تهیه نمایید.

شما می توانید از طریق سامانه فوق و با کلیک کردن بر دکمه “دریافت خدمت” در زیر همین صفحه، فرم درخواست را تکمیل و به صورت الکترونیکی برای سازمان ثبت احوال ارسال و شماره پیگیری دریافت نمایید. پس از آنکه گواهی تجرد صادر گردید، پیامی مبنی بر صدور آن در صفحه “پیگیری” ظاهر خواهد شد . پس از مشاهده این پیام، می توانید با همراه داشتن مدارک ذیل شخصاً به اداره ای که در زمان ثبت درخواست تعیین کرده اید، مراجعه و گواهی را تحویل بگیرید.

برای گرفتن گواهی تجرد از سامانه مدارک زیر لازم است:     اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه        اصل و تصویر کارت شناسایی ملی        اصل رسید بانکی به مبلغ 50000 ریال به شماره حساب سیبا 2171111300004 نزد بانک شعبه اردشیر تهران کد 690 تحت عنوان وجوه خدمات قضایی و ثبتی (قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی ایران)

تحویل گواهی منوط به عدم وجود مغایرت بین اطلاعات مندرج در شناسنامه و سوابق سجلی موجود در سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود.

تحویل گواهی تجرد، صرفاً در ثبت احوال امور خارجه به آدرس تهران – خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی انجام می گیرد.

در صورت اقدام حضوری برای گواهی تجرد :

الف )‌ چنانچه متقاضی گواهی تجرد مقیم داخل کشور باشد می بایست به اداره کل ثبت احوال امورخارجه واقع در خیابان امام خمینی(ره) – نبش خیابان شیخ هادی پلاک 108 – ساختمان شماره 6 سازمان ثبت احوال و یا نزدیکترین اداره ثبت احوال محل سکونت مراجعه و در خواست خود را ارایه نماید .

ب ) چنانچه متقاضی گواهی تجرد مقیم خارج از کشور داشته باشد می بایست به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و در خواست خود را ارایه نماید .

تذکر : گواهی تجرد صرفا توسط اداره کل ثبت احوال امور خارجه ظرف یکروز صادر می گردد.

2- چنانچه شخصی غیر از صاحب شناسنامه قصد اخذ گواهی تجرد برای وی را دارد می بایست دارای وکالتنامه رسمی که در ان اخذ گواهی تجرد صراحتاً گردیده باشد.

3-صدور گواهی تجرد منوط به ارائه اصل شناسنامه صاحب آن است.

شرایط خاص:

– زنانی که طلاق گرفته اند بایداز زمان طلاق 1۰۰ روز گذشته باشد.

– جهت ازدواج بدون رضایت پدر و مادر باید ۱۸ سال را تمام کرده باشند (پسر و دختر).

– جهت ازدواج با رضایت پدر و مادر سن ۱۷ برای پسر و سن ۱۵ برای دختر کافی می باشد

چگونگی ثبت ازدواج خارجیان در ترکیه

موسسه ما بعنوان یکی از موسسات مهاجرتی و خدمات جهانگردی در ترکیه افتخار دارد تمامی نیازهای خارجیان از جمله ثبت ازدواج در ترکیه و اقامت و ترجمه و ویزا و اقامت و بصورت یکجا در یک مجموعه منسجم به انجام برساند. کادر کارشناسی موسسه مشاوره بازاریابی و خدمات مهاجرتی گلوبال کادرو افرادی با تحصیلات فوق لیسانس و دکتری و مسلط به چندین زبان هستند که در میان آنها ایرانیان نیز حضور دارند و روزانه خدمات متنوعی را به افراد خارجی از تمام نقاط جهان که در ترکیه و بویزه استانبول هستند ارائه می دهند و یکی از این خدمات ازدواج دو خارجی ( از یک کشور یا از دو کشور مختلف) باهم یا یک خارجی با یک ترک است. اتباع خارجی در خاک ترکیه می توانند با اتباع کشور ترکیه ازدواج نمایند و بدین واسطه جهت اخذ اقامت دایم این کشور اقدام نمایند. مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می باشد. برای نمونه اتباع ایرانی می بایستی از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکار برسانند. یا برگ تجرد را از ایران تهیه کرده و پس از طی مراحل ترجمه رسمی و تاییدیه وزارت خارجه ایران به تایید سفارت ترکیه در تهران برسانند. در ذیل مراحل کامل انعقاد عقد ازدواج در ترکیه به شرح ذیل آمده است :

اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی یا افغان یا تاجیک یا از هر کشور دیگر باشند ، هردو شخصا می بایستی به کنسولگری کشورشان در خاک ترکیه مراجعه کرده برگه تجرد دریافت نمایند یا برگه تجرد خود را از ایران تهیه و ترجمه نمایند که در بخش مدارک ازدواج کاملا توضیح داده شده است.اگر از سفارت کشور خود در ترکیه برگه تجرد را دریافت نمایید جهت تائید آن به وزارت امور خارجه ترکیه برده می شود. لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می بایستی اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و ۳قطعه عکس خواسته می شود.

برای آزمایش خون متقاضیان ثبت ازدواج می بایستی به بیمارستانهای دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام پذیرد. آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی می باشد ولی برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی کنند که می توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرد یا با هزینه ای بین 100 تا 150 لیر در مراکز خصوصی انجام داد. در صورتیکه با موسسه مشاوره بازاریابی و خدمات مهاجرتی گلوبال کادرو کار ثبت ازدواجتان را انجام دهید مراکز طرف قرارارداد ما آزمایشات مربوطه را انجام می دهند. نتیجه آزمایشات که معمولا روز بعدی مشخص می شود را به مراکر ویژه برای تائید آنها داده می شود. در این مرحله زوجین باید شخصا حضور داشته باشند.

پس از آن فرمهای ویژه ( اهلیت یا صلاحیت ازدواج) از شهرداری ها گرفته می شود. که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود. می توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر یا دفاتر ثبت اسناد تائید نمایید که در صورت دریافت خدمات از موسسه مشاوره بازاریابی و خدمات مهاجرتی گلوبال کادرو بخش ترجمه رسمی مدارک در موسسه مشاوره بازاریابی و خدمات مهاجرتی گلوبال کادرو این کار را انجام می دهد..

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه زوجین در کشور ترکیه رسما زن و شوهر محسوب می شوند. برای ثبت رسمی این ازدواج در ایران می بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

آنچه که گفته شد ، مربوط به ازدواج تبعه ایرانی مقیم در خاک ترکیه بود ، اما راه دیگر ،ازدواج تبعه ایران با تبعه ترکیه از ایران می باشد که بدین واسطه جهت مهاجرت به این کشور اقدام نمود. براساس نظام حقوق بین الملل خصوصی که در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده درصورت ازدواج با تبعه یک کشور طرف مقابل میتواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور ترکیه از این قائده مستثنی نمیباشد. لذا چنانچه یک نفر با یک شخص ترکیه ای ازدواج نماید ،میتواند جهت اخذ تابعیت اقدام کند.موسسه حقوقی ملک پور نحوه این اقدام حقوقی را برای شما توضیح داده و پرونده های این موضوع را جهت اخذ اقامت کشور ترکیه می پذیرد.

لازم به ذکر است درحقوق کشور ایران نیز به این موضوع اشاره شده است. برای مثال: دربند 6 ازماده 976 قانون مدنی قید شده هر زن تبعه خارجی که با شوهر ایرانی ازدواج کند ایرانی محسوب می شود.

در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر با زنان کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور ترکیه ، ازدواج با مرد یا زنان قطعا منتهی به اخذ تابعیت می شود البته در صورتی که پرونده درست ارائه شود و دارای شاکله صحیح حقوقی باشد.

نوشته های اخیر
سلام
برای ارتباط با مشاور گلوبال کادرو از طریق واتساپ بر روی آیکون پایین کلیک کنید
Powered by